- Świadczymy pomoc prawną na rzecz Fundacji Rodzić po Ludzku, doradzając w zakresie prowadzenia portalu gdzierodzic.info. Portal jest miejscem wymiany informacji o jakości i standardach opieki okołoporodowej w placówkach szpitalach, a tym samym służy podnoszeniu standardów tej opieki.
- Działaliśmy w sprawie wykonania przez polski rząd zobowiązań podjętych w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Nasz klient był skarżącym w sprawie, w której domagał się zadośćuczynienia w związku z warunkami panującymi w gminnym domu pomocy społecznej. Strona rządowa uznała jego roszczenia i wypłaciła mu rekompensatę. Następnie kwota, którą otrzymał, została uznana przez gminę za dochód, co stanowiło podstawę do znacznego podwyższenia mu opłat za pobyt w DPS i efektywnego pozbawienia go wypłaconego wcześniej odszkodowania. Postępowanie prowadziliśmy w ramach Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w który jesteśmy zaangażowani od 2007 r. Jego celem jest uzyskiwanie przełomowych wyroków zmieniających praktykę lub przepisy prawne w konkretnych kwestiach budzących poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw człowieka, zarówno w relacjach pomiędzy jednostką a państwem, jak i pomiędzy podmiotami prywatnymi.
- Reprezentowaliśmy związkowca walczącego o prawa pracownicze, któremu została wypowiedziana umowa o pracę. Jako jeden z głównych powodów wypowiedzenia wskazano użycie stroju służbowego poza godzinami pracy – to jest w czasie protestu przeciwko łamaniu praw pracowniczych. Sprawę prowadziliśmy w ramach programu Artykuł 32 Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, którego celem jest walka z dyskryminacją oraz promowanie zasad równego traktowania.
- Reprezentowaliśmy osobę ubezwłasnowolnioną w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym ze skargi konstytucyjnej, w której kwestionowaliśmy zgodność modelu ubezwłasnowolnienia całkowitego w jego obecnej postaci z normami zawartymi w ustawie zasadniczej. Również tę sprawę prowadziliśmy w ramach programu Artykuł 32 Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
- Broniliśmy fotoreportera, który latem 2017 r. relacjonował protesty aktywistów w Puszczy Białowieskiej. Został on obwiniony o przechodzenie przez grunt leśny w miejscu, w którym było to zabronione, oraz o to, że wezwany przez osobę uprawnioną do natychmiastowego opuszczenia tego miejsca nie wykonał polecenia. Fotoreporter został skazany wyrokiem nakazowym, od którego złożono sprzeciw. W toku postępowania sądowego kancelaria przedstawiła stanowisko, zgodnie z którym fotoreporter nie wypełnił znamion czynów zabronionych, o których popełnienie został obwiniony, gdyż zakaz wstępu do lasu został wydany w sposób wadliwy. Nadto fotoreporter, relacjonując sytuację z Puszczy Białowieskiej i utrwalając na fotografiach obronę jednego z najlepiej zachowanych lasów naturalnych Europy, a jednocześnie archiwizując działania zmierzające do jego wycinki, wypełniał służebną rolę dziennikarza wobec społeczeństwa. Obecność obwinionego dziennikarza gwarantowała, że protesty przeciwko wycince będą rzetelnie zrelacjonowane, a społeczeństwo zostanie dokładnie poinformowane o wydarzeniach. Sąd uniewinnił dziennikarza, wskazując na to, że jego działania nie wypełniły znamion czynów zabronionych. Wyrok jest prawomocny. Sprawa była prowadzona w ramach projektu HFPC poświęconego pomocy prawnej dla dziennikarzy i blogerów.
- We współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka reprezentowaliśmy trzech dziennikarzy jednej z polskich publicznych stacji radiowych w postępowaniach sądowych. Złożyli oni odwołania od dyscyplinarnego rozwiązania ich umów o pracę. Zwolnieni dziennikarze byli chronionymi działaczami związkowymi, aktywnie zaangażowanymi w działalność związkową. Do ich zwolnienia doszło po tym, gdy w celu wsparcia dziennikarek „Trójki”, odsuniętych od prowadzenia serwisów informacyjnych, zaangażowali się w prowadzoną w mediach społecznościowych akcję „#kogoniesłychać”. Sprawy te prowadzone były w ramach realizowanego przez HFPC programu Obserwatorium wolności mediów poświęconego monitorowaniu standardów ochrony wolności słowa w Polsce oraz przypadków ich naruszeń.
- Reprezentowaliśmy sikha, który pozwał Straż Graniczną o naruszenie dóbr osobistych w związku z nakazywaniem mu zdejmowania turbanu podczas kontroli bezpieczeństwa na warszawskim lotnisku. Sprawę prowadziliśmy w ramach Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, aby wspierać przeciwdziałanie dyskryminacji o podłożu etnicznym lub religijnym.
- Reprezentowaliśmy cudzoziemców przed sądami administracyjnymi w sprawach o udzielanie im ochrony na terenie Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Programem Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
- Przygotowaliśmy wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka opinię amicus curiae złożoną w sprawie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, która dotyczyła nieproporcjonalnego ograniczenia prawa do sądu poprzez nałożenie na powoda wymogu wskazania w pozwie faktycznego miejsca zamieszkania pozwanego. Celem opinii było doprowadzenie do zmiany zbyt rygorystycznej praktyki w tym zakresie.
- Współtworzyliśmy opracowania w zakresie prawa polskiego i jego stosowania dla wielu organizacji społecznych, m.in. holenderskiej fundacji Child and Youth Finance International i Ashoka Polska, których działalność polega na wspieraniu edukacji oraz integracji ekonomicznej młodzieży na całym świecie.
- Uczestniczyliśmy w dyżurach realizowanych w porozumieniu z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie (program Porady prawne pro bono, którego celem jest udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej).
- Udzielaliśmy porad wybranym inicjatywom w ramach Centrum Pro Bono, które jest instytucją łączącą organizacje pozarządowe poszukujące pomocy prawnej z kancelariami specjalizującymi się w danej dziedzinie. W ramach współpracy z Centrum prowadziliśmy szkolenie dla organizacji pozarządowej z zakresu prawa pracy.
Wspieramy merytorycznie, organizacyjnie i finansowo wybrane instytucje i inicjatywy. W szczególności jesteśmy zaangażowani w działalność na rzecz promowania wśród uczniów i studentów wiedzy o prawach człowieka oraz w przygotowanie studentów prawa do wykonywania zawodów adwokata i radcy prawnego.
-
Wspieraliśmy IV Edycję Tour de Konstytucja. Nasi prawnicy prowadzili warsztaty edukacyjne w szkołach w całej Polsce. Uczestniczyli też w spotkaniach terenowych poświęconych państwu obywatelskiemu oraz konstytucyjnym prawom i obowiązkom.
- Wspieraliśmy kurs letni International Protection of Human Rights, który jest organizowany wspólnie przez Poznańskie Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Co roku wspieramy tygodnie narodowe organizowane przez College of Europe w Natolinie i w Brugii.
- Organizowaliśmy warsztaty z arbitrażu dla studentów Centrum Prawa Angielskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
- Nasi prawnicy prowadzili zajęcia dla studentów i młodych prawników w ramach Szkoły Arbitrażu ICC afiliowanej przy Uniwersytecie Jagiellońskim.
- Nasi prawnicy przeprowadzili szereg lekcji w ramach Tygodnia Konstytucyjnego – inicjatywy zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, której celem jest propagowanie wiedzy o Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych (2016).
- Wsparliśmy Konstytucyjny Turniej Sądowy organizowany przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy oraz konkurs Mistrzowie Mediacji organizowany przez ELSA (2016).
- Ufundowaliśmy nagrody dla najlepszych mówców w Międzynarodowym Konkursie Arbitrażowym zorganizowanym przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej wraz z Instytutem Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrück (2012).
- Wsparliśmy finansowo drużynę Uniwersytetu Jagiellońskiego biorącą udział w ICC International Commercial Mediation Competition oraz drużyny Uniwersytetu Warszawskiego i Wrocławskiego startujące w Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot (2012).
- Dwukrotnie współorganizowaliśmy wraz z Kołem Naukowym Prawa Spółek przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ogólnopolski konkurs prawa handlowego (2012 i 2013).
- Wspieraliśmy organizacyjnie European Pro Bono Forum organizowane przez PILnet The Global Network for Public Interest Law w Warszawie (2013).