Inicjatywa: projekt regulacji dotyczącej crowdfundingu inwestycyjnego
Koalicja na rzecz Polskich Innowacji, której członkiem jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy, opracowała projekt ustawy likwidującej bariery utrudniające stosowanie finansowania społecznościowego.
Crowdfunding jest jednym z najważniejszych alternatywnych źródeł finansowania innowacyjnych projektów. Z jednej strony daje innowacyjnym przedsiębiorcom szansę na pozyskanie finansowania, z drugiej zaś strony umożliwia członkom społeczeństwa partycypację w korzyściach, które przynosi komercjalizacja innowacyjnych pomysłów. Problemem jest jednak brak odpowiednich regulacji prawnych. Dlatego Grupa ds. Regulacji działająca w ramach Koalicji na rzecz Polskich Innowacji, przy bardzo znaczącym udziale przedstawicieli środowiska crowdfundingowego w Polsce, opracowała projekt ustawy regulującej działanie crowdfundingu inwestycyjnego.
– Ponad 60% przedstawicieli startupów wskazuje, że ich głównym problemem jest utrudniony dostęp do finansowania – mówi Krzysztof Wojdyło z praktyki prawa nowych technologii kancelarii Wardyński i Wspólnicy, koordynujący prace Grupy ds. Innowacji. – Inwestorów i kredytodawców zniechęca duże ryzyko związane z innowacyjnymi przedsięwzięciami. Dlatego idealnym rozwiązaniem może być tzw. finansowanie społecznościowe – pod warunkiem, że nie będą go utrudniały bariery prawne. Nasz projekt dąży do zmniejszenia tych barier, obecnie związanych głównie z obowiązkowym prospektem emisyjnym. Zależało nam też na tym, aby uniknąć przeregulowania. Dlatego świadomie ograniczyliśmy do minimum propozycje zmian w obowiązujących przepisach prawa. Chodzi o to, żeby jak najsprawniej wykorzystać pełen potencjał crowdfundingu w celu zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki.
Projekt ustawy został zaprezentowany podczas konferencji Innowacyjna Europa, która odbyła się w dniach 27‐28 października 2015 w Gdańsku.
Projekt ustawy, podobnie jak inne publikacje zaprezentowane na konferencji (m.in. Start-up handbook), można pobrać ze strony internetowej Koalicji na rzecz Polskich Innowacji >>>