Oferujemy doradztwo w procesie transakcyjnym, w tym w inwestycjach typu greenfield, w szczególności przy ocenie wpływu transakcji na utratę/utrzymanie statusu przedsiębiorcy, możliwości uzyskania lub zgodnego z umową dalszego wykorzystania pomocy publicznej oraz przy szacowaniu ryzyka konieczności zwrotu otrzymanego publicznego wsparcia finansowego wskutek przeprowadzenia fuzji czy przejęcia.
W przypadku zmian w strukturze własnościowej beneficjentów, doradzamy rozwiązania uwzględniające ograniczenia wynikające z okresu trwałości dofinansowanych projektów, których naruszenie może doprowadzić do utraty uzyskanego wsparcia finansowego ze środków publicznych.
Wspieramy klientów również w zakresie finansowania infrastruktury publicznej i usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, w tym z uwzględnieniem zasady solidarności.
Uczestniczymy w przygotowywaniu opinii prawnych oraz projektów ustaw regulujących tematykę pomocy publicznej. Wspieramy partnerów publicznych i prywatnych w negocjowaniu i zawieraniu porozumień związanych z udzielaniem pomocy publicznej. Mamy doświadczenie w obszarze energetyki, usług finansowych, sektora wydawniczego, usług medycznych, przemysłu farmaceutycznego, papierniczego, chemicznego i motoryzacyjnego, poczty i infrastruktury komunalnej.
Doradzamy przedsiębiorcom w zakresie wszystkich dostępnych środków wsparcia w formie bezzwrotnej (jak dotacje z funduszy europejskich) oraz zwrotnej (kredyty, pożyczki, gwarancje). Wspieramy klientów na etapie składania wniosków o dofinansowanie, wnoszenia protestów od wyników oceny wniosków o dofinansowanie, a także we właściwej realizacji projektu, prawidłowym wykonaniu umowy w całym cyklu życia projektu oraz w procedurach kontrolnych i postępowaniach zwrotowych.
Reprezentujemy naszych klientów w postępowaniach przed Komisją Europejską, Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, organami udzielającymi pomocy i instytucjami nadzorującymi jej wykorzystanie. Występowaliśmy w imieniu klientów przed Komisją Europejską w zakończonych pomyślnie postępowaniach notyfikacyjnych oraz w postępowaniach w sprawie pomocy przyznanej bezprawnie.
Doradzamy naszym klientom w procedurze zgłaszania (notyfikacji) do Komisji Europejskiej przypadków:
- transakcji M&A (koncentracji), jeśli co najmniej jeden z łączących się przedsiębiorców, przejmowany przedsiębiorca lub wspólny przedsiębiorca generuje w UE obrót przekraczający 500 mln EUR, a łączne finansowanie przez państwo trzecie otrzymane przez strony w ciągu ostatnich 3 lat obrotowych przekracza 50 mln EUR,
- uczestnictwa w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, jeśli szacunkowa wartość zamówienia wynosi co najmniej 250 mln euro, a zagraniczny wkład finansowy wynosi co najmniej 4 mln euro na państwo niebędące członkiem UE.
Wsparcie obejmuje m.in.:
- przygotowanie właściwych formularzy (FS-CO w przypadku transakcji M&A lub FS-PP w przypadku zamówień publicznych),
- przegląd umów (zawieranych na terytorium UE i poza nią), na podstawie których możliwe jest uzyskanie subsydiów z państw trzecich,
- analizę dokumentów dotyczących:
- subsydiów z państw trzecich – od 12 lipca 2018 r.,
- koncentracji oraz uczestnictwa w przetargach o udzielenie zamówienia publicznego – od 12 lipca 2020 r.